Parkour, jako soutěžní sport
Přátelé, parkour za svou existenci ušel opravdu velký kus cesty. V roce 2019 se stal oficiálním sportem, vznikly první soutěže a dokonce taky první Mistrovství parkouru v ČR!
Za Improve Yourself se i nadále snažíme udržovat nejdůležitejší parkourové hodnoty, které nám nabízí, zároveň jdeme však s dobou, a proto se přizpůsobujeme aktuální situaci.
Budeme tedy podporovat klasický parkour, na který jsme všichni zvyklý, ale podpoříme také ten soutěžní.
Přeci jenom, člověk je odjakživa soutěživý tvor, je to přirozené – a právě soutěž z nás často může dostat maximum a podnítit nás k lepším výsledkům a sebedisciplíně! 🙂
V případě, že máte zájem se soutěží účastnit a reprezentovat Improve Yourself, vyplňte prosím následující formulář:
Podmínky soutěžení:
- vyplnit výše uvedený formulář
- vyplnit přihlášku k členství v Improve Yourself (vyplněním získává člen spousta benefitů)
- uhradit členský poplatek ve výši 100 Kč na účet uvedený ve formuláři
* po splnění jednotlivých kroků budete dále informování o průběhu, jednotlivých soutěžích či výhodách
Vešekeré aktuální dění a informace ohledně soutěžního parkouru můžeš sledovat taky zde:
Pojďme k historii parkouru také nahlédnout trochu blíže:
Znát základy historie parkouru je důležité proto, abych plnohodnotně parkour pochopil a věděl, co dělám a na čem tato disciplína/ sport stojí – souvisí také filosofií. 🙂
HISTORIE PARKOURU v bodech (více ve videu pod textem):
- přelom 19.-20. století – vrchol rozvoje tělovýchovy a sportu
- 40. – 50. léta – Raymond Belle (dědeček Davida Belleho) v armádě seznámen s Méthode Naturelle (přirozená metoda pohybu v přírodě) a parcours du combattant (překážkový běh v armádě)
- 1987 – Lisses (Francie) – první pohyby
- 1997 – David Belle + skupina Yamakasi (včetně Sebastiana Foucana – zakladatele pozdějšího Freerunningu)
- 90. léta – rozpad skupiny – 3 větve:
1. – PARKOUR
2. – FREE RUNNING
3. – ADD
- 2005 – první známky parkouru v ČR (rozvoj díky médiím)
- 2005 – současnost – extrémní popularizace díky internetu
- 2019 – parkour se stává oficiálně sportem, řazeným pod gymnastickou federaci – vznikají první, oficiální závody (mistrovství)
I přestože je parkour soutěžním sportem, jeho filosofie se nemění! Vždy bude na našem rozhodnutí, kterým směrem se vydáme. Je to naše svobodná vůle.
Připomeňme si společně parkourovou filosofii (více ve videu pod textem):
Parkour sám o sobě není jen fyzickým sportem. Jeho základy stojí na myšlenkách, jež dokážou velmi pozitivně ovlivnit každého jednotlivce. Nejdřív je však musím pochopit …
Pro každého z nás může tato disciplína znamenat něco jiného, pro mě osobně je to životní styl, pro jiného to může být zábava na odpoledne, volnost pohybu, svoboda, úmění či prostředek k sebezdokonalování.
Z počátku žádný hlubší podtext vnímat nebudu, prostě jen dělám, co mě baví – učím se nové techniky, skáču, lezu, šplhám, posiluji nebo se protahuji.
Nastane však situace, kdy narazím na první výzvu, kdy budu muset překonat svůj vnitřní strach a bariéru – v tu chvíli zapojuji na plné obrátky všechny své smysly. Při překonání výzvy posiluji svou sebedůvěru a sebevědomí. Obvykle se stává, že chci tento proces zopakovat, v tu chvíli si začínám budovat určitou úroveň sebedisciplíny a pevné vůle.
Pokud se sám zavážu k neustálému sebezdokonalování, které mi bude dávat smysl – začne se mi promítat parkour i do reálného života, začnu jim žít, ne ho “jen” dělat.
Začnu se cítit silnější a vnímám svůj život hodnotněji. Cítím, že mi parkour mění myšlení k lepšímu. Toto myšlení promítám do školy či práce, mám chuť být vzorem a inspirací pro druhé …
Mezi 2 základní myšlenky patří:
“Být a vytrvat”
- Pro mě je toto slovní spojení životním mottem, kterým se řídím. Význám osobně vnímám tak, že se snažím žít přítomným okamžikem, užívat si život naplno, dělat to, co mě baví a naplňuje a zakládat si na pevné vůli a silné disciplíně, tedy vtrvalosti, která mě může posunout k tomu čím chci být, co chci dělat nebo co chci v životě mít. 🙂
“Být silný, abych byl užitečný”
- Toto slovní spojení můžeme chápat tak, že se snažím o neustále sebezdokonalování, posilování své fyzické i mentální roviny, tak abych byl nápomocen druhým lidem, okolí, veřejnosti či byl pro někoho vzorem, inspirací/ motivací.